Sedat Kılıç'ın Girişimcilik Başarısı


Kaynak Makinalarındakı gazda, kullanıma göre yüzde 40 ile 90 arasında tasarruf sağlayan bir sistem geliştiren TOBB-ETÜ Makina Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Sedat Kılıç, aralarında ünlü firmaların da bulunduğu Ankara'daki yaklaşık 100, Türkiye’de ise 500’den fazla fabrikada bu sistemin kullanılmaya başlandığını bildirdi. Öğretmen bir baba ile ev hanımı bir annenin çocuğu olan Kılıç, TOBB-ETÜ Makina Mühendisliği Bölümü burslu kontenjanına ham puan birincisi olarak 2004 yılında girdi. Girişimcilik başarısıyla Üniversitemizi de gururlandıran Kılıç, sanayide buluş yapılmasını bekleyen çok alan bulunduğuna da dikkati çekti. Sedat Kılıç, geliştirilen icatta TOBB ETÜ’nün de büyük rol oynadığı ve bunun avantajını yaşadığını belirterek, ''Ben bu üniversitede sanayinin bursuyla okudum. Yaptığımız bu buluşla onlara bir nevi vefa borcumu ödüyorum'' dedi. 

Kaynak makinalarında gaz tasarruf sistemi geliştirme fikrinin 30 yıldır kaynakçılık yapan ve aile dostları olan Recep Kabran ve Yusuf Kabran’la kaynak makinalarındaki gazın çabuk tükenmesinden şikâyet etmesi üzerine doğduğunu belirten Kılıç, daha sonra Recep Kabran'la birlikte bir gaz tasarruf sistemi üzerinde çalışmaya başladıklarını anlattı. Birçok denemeden sonra ürettikleri ürünü bugünkü şekline getirdiklerini belirten Kılıç, geliştirdikleri ''Gaz Altı Kaynak Makinalarında Gaz Tasarruf Sistemi''yle, kaynak makinalarında kullanılamadığı için havaya karışan atık gazı kullanılır hale getirdiklerini bildirdi. Geliştirdikleri sistemin, kaynak makinalarında regülatörlerin dışına takılan ara bir parçadan oluştuğunu kaydeden Kılıç, bu özelliği nedeniyle ürünün gaz tüketiminde tasarruf sağlamanın yanı sıra çevre dostu olduğunu da anlattı. 

Kılıç, bir ayda 10 bin lira gaz masrafı olan bir firmanın bir kereye mahsus yapacağı 3–4 bin liralık yatırım ile bu masrafı 2–3 bin liraya indirmesinin mümkün olduğunu ifade etti. Kaynak makinaları ve regülatörler konusunda geliştirdikleri 3 yeni ürün üzerindeki çalışmaların da devam ettiğini belirten Kılıç, gaz tasarruf sistemiyle bu üç ürünün pazarlanması için iki öğrenci arkadaşıyla birlikte ALSE Makina Ticaret ve Sanayi ismiyle bir firma kurduklarını bildirdi. 

Geliştirdiği Gaz Tasarruf Sisteminin Türk Patent Enstitüsünden (TPE) marka tescili bulunmasının yanı sıra faydalı model belgesi aldığına da dikkati çeken Kılıç, Turkish Quality ve Marka Tescil Belgesi almak için de çalışmaların sürdüğünü, bu belgeyi almalarının ürünün yurt dışında tanıtımını ve satışını kolaylaştıracağını söyledi. Kılıç, ürünün pazarlanmasında yaşadığı en büyük sıkıntının ise çok genç olması nedeniyle firma sahipleriyle yüz yüze görüşememek olduğunu anlattı. Bir firmada en düşük hissesi bulunan yöneticilerden biriyle bile görüşmesi halinde geliştirdiği ürünün ne kadar faydalı olduğunu yöneticilerin hemen anladığını ve ürünü satın aldığını belirten Kılıç, görüştüğü tüm patronlara ürünü satmayı başardığını da sözlerine ekledi. Geliştirdiği gaz dağıtım sistemini Avustralya'ya pazarlayan Kılıç, bu ülkeyle ihracat bağlantısı yaptığını kaydederken, ihracata yönelik görüşmelerin sürdüğü bir diğer ülkenin ise İran olduğunu anlattı.  

BÜYÜK FİRMALAR SİSTEMİ KULLANMAYA BAŞLADI 

Kılıç, Türkiye’de aralarında Tofaş, Aygaz, Oyak Renualt ve BMC gibi büyük firmalarının da bulunduğu 500'e yakın firmaya gaz tasarruf sistemini sattığını ve söz konusu firmaların fabrikalarında bu ürünü kullanmaya başladıklarını bildirdi. Ürünün piyasada çok tutulması üzerine bazı firmaların sahte gaz tasarruf sistemi ürettiklerini ve kendi isimlerine benzer isimlerle sattıklarını da kaydeden Kılıç, sahte ürünlerin piyasadan kaldırılması amacıyla birçok firmayla şimdiden mahkemelik olduklarını söyledi.

Hiç yorum yok: