2009 Türkoloji Yaz Staj Programı Sertifika Töreni


TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde 26 ülkeden 96 öğrencinin katılımıyla ''2009 Türkoloji Yaz Staj Programı'' sertifika töreni gerçekleştirildi. 

Devlet Bakanı Faruk Çelik, törende yaptığı konuşmada, programın bu yıl 7'ncisinin düzenlendiğini, bundan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. 

Türkoloji Yaz Staj Programı'nın Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve Yunus Emre Vakfı'nın katkılarıyla hazırlandığını bildiren Bakan Çelik, ''Proje, Türkiye'nin tarihi birliktelik ve geçmişten gelen kültürel bağları bulunan komşu, dost, akraba ülkeler ve topluluklarla yürütülmektedir'' diye konuştu. Bakan Faruk Çelik, ''Binlerce yıllık tarihi bir serüvenden ayağa kalkarak çıkan Türkçemizin tarihi derinliği ve coğrafi genişliği ile dünyada konuşulan diller arasında önemli bir yeri vardır'' dedi. 

Proje ile Türk dili öğretiminin yaygınlaştırılması, iletişimin geliştirilmesi ülkelerle var olan kültürel, sosyal, teknik, ticari, ekonomik işbirliğinin geliştirilmesinin hedeflendiğini vurgulayan Çelik, şunları kaydetti: 

''Proje ile ayrıca Türkçe konuşabilen potansiyel bir kitlenin oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda söz konusu ülkelerde bulunan üniversitelere destek verilmektedir. Bu ülkelerde, Türkoloji, Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri ile Türkçe eğitim merkezleri açılmaktadır. Söz konusu bölümlere eğitim, araç ve gereç desteğinin yanı sıra öğretim görevlileri de görevlendirilmektedir. 2008–2009 öğretim yılında Türkiye'den 37, yerel 47 olmak üzere toplam 84 öğretim elemanı görev yapmıştır. 32 bölüm ve merkezde yaklaşık 3 bin 500 öğrenci Türkçe öğrenimi görmüştür.'' Tarih boyunca birçok dilin ait oldukları kültür ve medeniyetlerle birlikte yok olduğuna dikkati çeken Bakan Çelik, ''Binlerce yıllık tarihi bir serüvenden ayağa kalkarak çıkan Türkçemizin tarihi derinliği ve coğrafi genişliği ile dünyada konuşulan diller arasında önemli bir yeri vardır'' dedi 

Türkçe'nin yaygınlaştırılması ve öğretilmesine çok büyük önem verdiklerini anlatan Bakan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: 

''Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, üniversiteler, TİKA, Türk Dil ve Türk Tarih kurumları ile bu konuda büyük adımlar atıyoruz. TİKA, Türkçe'nin sınıf içi ortamların dışında tanıtılmasını bir strateji olarak benimsemiş. Hükümet olarak, kamu kaynakları ve kurumlarıyla yapılan dil ve kültür eğitimin dünya çapında bir standarda kavuşturulmasını ve etkili bir koordinasyonun sağlanmasını vazgeçilmez bir ihtiyaç olarak görmekteyiz. Bu amaca hizmet etmek amacıyla Yunus Emre Vakfının kuruluşu sağlanmıştır. Bu vakfın çalışmalarına başlamasıyla tüm dünyada Yunus Emre Enstitüleri açılacak ve buralarda Türk dili, kültürü sanatı en iyi şekilde öğretilecektir.'' 

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da 2005 yılında TİKA ile başlatılan proje ile Türk dilinin, edebiyatının yakın coğrafyadaki ülkeler tarafından daha yakından tanınmasının sağlandığını belirtti. 

TİKA'nın başarılı çalışmalara imza attığını ve yurt dışında bunun izlerinin görüldüğünü anlatan Hisarcıklıoğlu, ''Bundan gurur duyuyor, devamını diliyoruz'' diye konuştu. 

Hisarcıkloğlu, öğrencilere hitaben şunları söyledi:''Bugün baktığınız zaman Atlantik'ten Pasifik Denizi'ne kadar Türkçe konuşarak başka bir dil bilmenize gerek kalmadan rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Bu müthiş bir avantaj. Onun dışında en önemlisi biz iş adamları olarak başka ülkelerle iş yapmaktayız. Gittiğimiz ülkelerde bizim dilimizi bilen anlaşabileceğimiz insanlara ihtiyacımız var. İnşallah sizler Türkoloji bölümlerini bitirdikten sonra Türk iş adamlarının mensup olduğunuz ülkelerde iş yapabilmesi için aracı olacaksınız.'' 

TİKA BAŞKANI KULAKLIKAYA 

TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya ise kalkınma çabalarının sadece ekonomik olamayacağını, kültür ve eğitimin de çok önemli olduğunu belirtti. Türkiye'nin bilgi, birikim ve tecrübesini dost ve kardeş ülkelerin kalkınma yolundaki çabalarını desteklemek amacıyla kurulan TİKA'nın aynı zamanda kültürel işbirliğini pekiştirecek proje ve programlar da düzenlediğini kaydeden Kulaklıkaya, ''İşte Türkoloji programı bu programların hiç şüphesiz en önemlisidir. Bu projeyi daha cazip hale getirmek, bu üniversitelerde okuyan Türkçe sevdalısı öğrencilerimizi öğrendikleri dilin konuşulduğu güzel Türkiye'mizi görmelerini ve tanımalarını sağlamak için yaz staj programını düzenledik'' diye konuştu. 

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Yücel Ercan da projenin farklı ülkelerdeki öğrencilerin Türkiye'yi ve Türk insanını tanıması açısından önemli olduğunu ifade ederek, ''Umarım bizden olumlu hatıralarla ülkelerine dönerler. Kendilerine başarılar diliyorum, ilişkiyi kesmesinler burada dostları olduğunu bilsinler'' dedi. 

Misafir öğrenciler adına konuşan Kırgızistanlı Odina Saidahmedova ise Türkiye'de bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, programı hazırlayanlara teşekkür etti. Saidahmedova, konuşmasının ardından Necip Fazıl Kısakürek'in ''Canım İstanbul'' şiirini okudu ve bir türkü seslendirdi. Kırgızistanlı 2 öğrenci, söylenen Karadeniz türküsüne yöreye özgü halk oyunları gösterisi ile eşlik etti. Daha sonra, Hindistanlı kız öğrenci Halim Haşmi, Yunus Emre'nin bir ilahisini ve ülkesine ait bir şarkı seslendi. Ayrıca, Hindistanlı bir öğrenci İstiklal Marşı'nın 3 kıtasını ezbere okudu. 

Törenin sonunda stajı bitiren öğrencilere sertifikalara Devlet Bakanı Faruk Çelik, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Yücel Ercan tarafından verildi. Tören, öğrencilerin toplu fotoğraf çektirmesiyle sona erdi.

Hiç yorum yok: